مشاوره رایگان در تمامی ساعات شبانه روز
دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟ | استعلام قیمت + بهترین برندها دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟ | استعلام قیمت + بهترین برندها
شنبه, 08 آبان 1400 ساعت 14:54
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟ | اجزای مهم و برندهای شناخته شده

آیا تا به حال با اصطلاحی همانند کوپله فابریک رو به رو شده اید؟ همانطور که می دانید دیزل ژنراتور دستگاهی است که به تولید برق می پردازد و البته در کشور ما و در کشور های خارجی عملیات مختلفی روی آن انجام می گیرد که یکی از آن ها کوپله فابریک است. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار مفید و موثری در رابطه با این اصطلاح به دست آورید تا برای خرید دیزل ژنراتور بتوانید با آگاهی بیشتر و بهتری با کارشناسان مجرب ما مشورت داشته باشید.

دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟

دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟

دیزل ژنراتور کوپله فابریک دیزل ژنراتور هایی هستند که کار متصل کردن موتور به ژنراتور روی شاسی توسط شرکت های خارجی و در خارج از کشور انجام می گیرد. البته در ایران در برخی از شرکت ها نیز عملیات کوپله کردن انجام می شود که به آن دیزل ژنراتور کوپله می گویند.

منظور از اصطلاح کوپله فابریک چیست؟

این اصطلاح مطرح در بازار دیزل ژنراتور به معنی انجام دادن فرآیند بستن دیزل ژنراتور در کشور های خارجی است. البته این موضوع به این دلیل نیست که لزوما این دستگاه ها دارای کیفیت بالاتری نسبت به دستگاه های ساخت ایران می باشند و ممکن است تا برخی دیزل ژنراتور های کوپله در ایران دارای کیفیت بسیار خوبی باشند.

هزینه دیزل ژنراتور های کوپله فابریک

مهمترین مسئله برای خرید دیزل ژنراتور های کوپله فابریک این است که این دستگاه را از شرکت های معتبر و با سابقه تهیه کنید که بتوانند خدمات خود را به درستی ضمانت کنند. برای اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با این نوع دیزل ژنراتور ها به دست آورید، می توانید با فروشگاه دشت نور تماس بگیرید، اما قبل از آن بهتر است تا موارد موثر بر این هزینه را نیز مطالعه کنید:

 1. ضخامت شاسی فولادی
 2. فریم تابلو دیزل ژنراتور
 3. نوع لرزه گیرها
 4. نوع رنگی که در تابلو و بخش شاسی استفاده شده است.
 5. نوع سیم کشی و سیمی که در دیزل ژنراتور استفاده شده است.
 6. نوع و ضخامت ورقه ای که در شاسی به کار رفته است.
 7. دقت در نصب واسطه و همچنین کوپلینگ
 8. نوع قطعات به کار رفته در تابلو برد، نشانگر ها، رله ها، کلید اتوماتیک

چرا دیزل ژنراتور های کوپله فابریک هزینه بالایی دارد؟

با توجه به تعرفه های گمرکی، دیزل ژنراتور به عنوان محصول نهایی به کشور وارد شده و به همین دلیل درصد های بیشتری از گمرک در مقایسه با ژنراتور تک تعلق می گیرد. باید بدانید که قیمت بالا در این دستگاه ها سبب می شود تا اختلاف های 10 درصدی موجب تفاوت های چند میلیون تومانی در قیمت نهایی دستگاه می شود. بنابراین هزینه بالای این نوع دیزل ژنراتورها، تنها به دلیل بالا بودن کیفیت نبوده و بلکه بخشی از آن به جهت هزینه های گمرکی می باشد که کارفرمایان باید آن را پرداخت کنند.

دیزل ژنراتور کوپله فابریک در برابر دیزل ژنراتور کوپله

در ادامه مقایسه ای بین این دو بیان شده است:

 1. تعداد ضربه گیرهای زیر شاسی

  یک ژنراتور کوپله ساخت ایران به نام پایور با نوعی دیزل ژنراتور کوپله فابریک مقایسه شد که در آن تعداد ضربه گیر هایی که در زیر شاسی پایور قرار دارد، 4 عدد بوده که نوع کوپله فابریک یک عدد بیشتر داشته است. این تعداد برای دیزل ژنراتور کوپله فابریک یک مزیت محسوب می شود.
 2. قلاب بلند کردن دستگاه

  در دیزل ژنراتور های کوپله پایور قلاب بلند کردن دستگاه در بخش بالایی دیزل ژنراتور قرار گرفته است که این موضوع سبب حمل و جا به جایی راحت تر دستگاه می شود، اما در دیزل ژنراتور های کوپله فابریک این قلاب در بخش پایینی دستگاه قرار گرفته که این موضوع به نوبه خود، حمل و نقل دستگاه را کمی سخت می کند.
 3. لوله بخار

  در دیزل ژنراتور های ایرانی، لوله بخار به سمت بیرون از دستگاه کشیده شده تا بتواند بخار را به طرف بیرون تخلیه نماید، اما در دیزل ژنراتور های کوپله فابریک جایگاه لوله بخار در داخل دستگاه می باشد که این موضوع سبب کیفیت بالاتر ژنراتور های کوپله به ژنراتور های کوپله فابریک است.
 4. صدایی که در محیط یکسان ایجاد می شود.

  در یک محیط یکسان صدایی که توسط دیزل ژنراتور کوپله پایور ایجاد می شود، نسبت به صدایی که توسط دیزل ژنراتور کوپله فابریک ایجاد می شود، بسیار کمتر بوده و در حدود 60 دسی بل می باشد، در حالی که برای دیزل ژنراتور کوپله فابریک 80 دسی بل است.

کیفیت دیزل ژنراتور کوپله فابریک

کیفیت دیزل ژنراتور کوپله فابریک

آنچه که به کیفیت این دستگاه مربوط است، کیفیت قطعات و لوازم مورد استفاده در پنل کنترل آن می باشد. به طور کلی برخی از مواردی که در کیفیت آن تاثیر گذار هستند، عبارتند از:

 • نوع رنگ مورد استفاده در برخی قطعات آن مانند فریم و یا شاسی
 • استفاده از ورق های مورد استفاده در شاسی
 • جنس و ضخامت ورق متناسب با وزن آن
 • میزان مقاومت دستگاه به نفوذ رطوبت، آب و گرد و خاک

اجزای مهم دیزل ژنراتور کوپله فابریک

هر دیزل ژنراتور کوپله فابریک دارای برخی اجزای مهم است که در ادامه آن را برای شما بیان می کنیم:

 1. موتور دیزل

  مهمترین قسمت در دیزل ژنراتور، موتور است که در واقع منبع انرژی می باشد و برای تولید برق توان مکانیکی ایجاد می کند. برای توان خروجی این دستگاه، قدرت موتور بسیار اهمیت دارد و البته صدای موتور و حجم محفظه سوخت نیز از مواردی هستند که باید در انتخاب یک موتور مورد توجه قرار بگیرند.
 2. ژنراتور

  تامین توان برق در این دستگاه به وسیله گرفتن انرژی از موتور تامین می شود که ژنراتور با کمک بخش های مختلف خود این کار را انجام می دهد.
 3. مخزن سوخت دیزل ژنراتور

  این مخزن با توجه به انواع متفاوت دیزل ژنراتور حجم های متفاوتی دارد.
 4. رگولاتور ولتاژ

  در ژنراتور تحریک ولتاژ خروجی به وسیله سیم پیچی انجام می شود که مسئول تنظیم آن، رگولاتور می باشد.
 5. سیستم خنک کننده اگزوز

  کار کردن دستگاه موجب به وجود آمدن حرارت بسیار بالایی می شود که این حرارت می تواند به آن آسیب وارد کند، به همین دلیل خنک شدن آن دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد.
 6. سیستم کنترل

  تمام سیستم های ژنراتور به صورت الکتریکی توسط این بخش کنترل می شوند.

شناخته شده ترین دیزل ژنراتورهای کوپله فابریک در ایران

در ایران 3 برند زیر در این زمینه شناخته شده می باشد:

سوالات متداول

 1. اصطلاح دیزل ژنراتور کوپله فابریک در کدام کشورها استفاده شده است؟

  استفاده از این اصطلاح در گذشته به کشور های آمریکایی و اروپایی متعلق بوده، اما به مرور زمان و با گذشت سال ها کشور های آسیایی و دیگر کشور ها اقدام به بهره مند شدن از این اصطلاح شدند.
 2. دیزل ژنراتور های کوپله فابریک دارای چه اجزایی می باشند؟

  این نوع دیزل ژنراتور ها با توجه به برند خود دارای اجزای متفاوتی هستند. به طور مثال شرکت کامینز با استفاده از ژنراتور های استمفورد، ژنراتور را کوپله می کند. شرکت ولوو از استمفورد پاور برای کوپله کردن کمک می گیرد و شرکت پراماک ایتالیا با کمک مکالته ایتالیا و ژنراتور استمفورد ژنراتور ها را کوپله می کند.
 3. آیا ممکن است تا از نام کوپله فابریک سوءاستفاده شود؟

  بله، متاسفانه برخی از افراد ژنراتور هایی مشابه با دیزل ژنراتور های کوپله فابریک تولید کرده و با قیمت بالاتری به فروش می رسانند. اگر شما نیز قصد خرید دیزل ژنراتور های کوپله فابریک را دارید، بهتر است تا با کارشناسان مجربی در این زمینه مشورت داشته باشید و در نهایت از یک شرکت معتبر و باسابقه خرید خود را انجام دهید.
خواندن 762 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.