انواع ژنراتور نیروگاهی

یکشنبه, 01 آبان 1401 ساعت 12:58
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

چکیده مطلب

ژنراتورها دستگاه‌های بسیار مفیدی هستند که برق را در زمان قطعی تأمین می‌کنند و از قطع شدن فعالیت‌های روزانه یا اختلال در آنها جلوگیری می‌کنند.
موضوعی که در این مقاله قصد داریم به شرح آن بپردازیم، انواع ژنراتورهای نیروگاهی می‌باشند.
به نظر شما ژنراتور نیروگاه برای چه کاربردهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
برای انتخاب آن باید به چه مواردی توجه شود؟
در این مطلب مختصر و مفید با دشت نور همراه باشید.

اهمیت ژنراتورهای نیروگاهی

ژنراتورهای نیروگاهی چه اهمیتی دارند؟

انتخاب یک ژنراتور برای نیروگاه یک تصمیم مهم است، زیرا نقش این دستگاه در یک نیروگاه بسیار حیاتی است.
ژنراتورها فرایند را در طول عملیات معمول در نیروگاه‌های برق جریان می‌دهند و به عنوان منابع انرژی پشتیبان برای کارکرد نیروگاه‌های هسته‌ای و ... در هنگام قطع برق عمل می‌کنند.
نیروگاه‌های مختلف از ژنراتورهای دیزلی در هسته خود برای تأمین انرژی جوامع با زغال سنگ، گاز طبیعی، هسته‌ای، آبی یا سایر منابع انرژی سبز استفاده می‌کنند.
برای برآورده ساختن تقاضای ثابت برای انرژی، نیروگاه‌ها به نیروی اضافی نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که عملکرد آنها در همه زمان‌ها و در صورت قطعی ادامه می‌یابد.
ژنراتورها این توان اضافی را فراهم می‌کنند و به ایمنی پرسنل نیروگاه‌ها کمک می‌کنند.

نقش ژنراتورهای تأسیسات نیروگاهی

ژنراتور در تاسیسات نیروگاهی چه نقشی دارد؟

بسیاری از مصرف کنندگان دسترسی خود به انرژی را امری مسلم می‌دانند.
قطع برق می‌تواند عواقب قابل توجهی برای انسان و محیط زیست داشته باشد.
از دست دادن ناگهانی برق می‌تواند منجر به هر چیزی شود، از تصادفات رانندگی گرفته تا اقدامات پزشکی ناموفق.
لازم به ذکر است که در قطع برق، برخی از نیروگاه‌ها ممکن است مواد رادیواکتیو نشت کنند؛ بنابراین انرژی قابل اعتماد برای نگهداری از تأسیسات ایمن و بدون حادثه ضروری است.
نیروگاه‌ها با توجه به اهمیت خدماتی که ارائه می‌کنند، نیاز به برنامه‌های اضطراری دارند تا بتوانند به سرعت و به طور ایمن برق را بازیابی کنند و از عواقب قطعی طولانی‌مدت جلوگیری نمایند. ژنراتورهای اضطراری پشتیبان یکی از کارآمدترین راه‌ها برای اطمینان از بازگشت سریع به تولید هستند.

بهترین نوع ژنراتور در نیروگاه‌ها

در نیروگاه ها کدام ژنراتورها بهتر هستند؟

بسیاری از مدیران نیروگاه، ژنراتورهای پشتیبان دیزلی را انتخاب می‌کنند. دیزل ژنراتورها در مقایسه با ژنراتورهای گاز طبیعی مزایای متعددی دارند.
به عنوان مثال، یک بلای طبیعی مانند طوفان یا زلزله می‌تواند خطوط انتقال گاز طبیعی مدفون در زمین را مختل کند.
اگر لوله‌های انتقال شکسته شود، می‌تواند منجر به آتش سوزی یا انفجار گردد.
گاهی اوقات شرکت‌ها به دلایل ایمنی مجبورند یک ژنراتور گاز طبیعی را خاموش کنند. با این حال، این موضوع می‌تواند به این معنی باشد که بازیابی برق بیشتر طول می‌کشد.
دیزل ژنراتورها مزایای دیگری نیز دارند که عبارت‌اند از:

 • دیزل در هر حجم انرژی خروجی بیشتری نسبت به گاز طبیعی تولید می‌کند.
 • دیزل نیز تا حدودی گزینه ایمن‌تر است؛ زیرا کمتر قابل احتراق است. به عنوان مثال، گازوئیل استاندارد کم گوگرد دارای نقطه اشتعال 165 درجه فارنهایت است، در حالی که گاز طبیعی فشرده می‌تواند در دمای منفی 300 درجه فارنهایت مشتعل شود.
 • قیمت گاز طبیعی نیز ممکن است در زمان کمبود یا شرایط اضطراری افزایش یابد، در حالی که این عوامل به میزان کمتری بر گازوئیل تأثیر می‌گذارند.

در زمان خرید ژنراتور نیروگاهی باید چه نکاتی در نظر گرفته شوند؟

برای اینکه بهترین انتخاب را با مقرون به صرفه ترین قیمت داشته باشید، بهتر است نکات مهمی را در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که در خصوص بهترین انتخاب میتوانید با متخصصان فنی دشت نور به صورت رایگان مشاوره ای داشته باشید.
در ادامه موارد لازم به توجه در زمان خرید ژنراتور نیروگاهی را بیان کرده‌ایم:

 1. برند دستگاه

  معمولاً انواع ژنراتورها با نام برند خود شناخته می‌شوند. توجه به نام برند دستگاه از جمله موارد بسیار مهم است که در کیفیت آن تأثیر دارد، زیرا کیفیت هر برند با برند دیگر تفاوت‌هایی دارد. به همین منظور توصیه می‌شود تا از اهمیت برند دستگاه خود آگاهی لازم را به دست آورید. متخصصان فنی دشت نور در این زمینه راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه خواهند کرد.
 2. توان مورد نیاز

  باید بررسی کنید که انتظار ارائه چه میزان توانی از دستگاه خود انتظار دارید. در رابطه با ژنراتور نیروگاهی مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید.
 3. شرکت ارائه دهنده محصول

  شما باید با اطمینان از شرکت و فروشگاهی خرید کنید که آنها پاسخ گوی تمام مشکلات و دغدغه‌های شما باشند. فروشگاه دشت نور با داشتن بیش از 30 سال سابقه در ارائه انواع ژنراتورها پاسخ گوی شما عزیزان خواهد بود.

استفاده از دیزل ژنراتور در نیروگاه‌ها

دیزل ژنراتورها به طور گسترده در اکثر نیروگاه‌های حرارتی و هسته‌ای به عنوان منبع برق پشتیبان اضطراری برای تجهیزات کمکی حیاتی مانند پمپ‌های خنک کننده، فن‌ها، واحدهای هیدرولیک، شارژرهای باتری و غیره استفاده می‌شوند.
در نیروگاه‌های برق آبی، ژنراتورهای دیزلی ممکن است برای تأمین برق اضطراری دریچه‌های سرریز استفاده شوند که برای جلوگیری از جاری شدن آب از بالای سد در شرایط سیل استفاده می‌گردد.
در نیروگاه‌های تولید برق، ژنراتورها دو وظیفه اصلی دارند که یکی از آنها پشتیبان گیری اضطراری برای واحدهای تولید است.

نیروگاه دیزلی

نیروگاه دیزلی چگونه است؟

بسیاری از نقاط جهان وجود دارند که استفاده از ژنراتورهای دیزلی تنها گزینه مناسب برای تأمین برق قابل اعتماد برای آنجا است. این موضوع به این دلیل است شرایط اجازه دسترسی به شبکه برق در برخی از مناطق را نمی‌دهد.
در چنین مواردی، دو یا چند دیزل ژنراتور که به طور موازی کار می‌کنند برای تأمین برق قابل اعتماد استفاده می‌شود.
یک نیروگاه دیزلی بیش از دو ژنراتور دارد که به صورت موازی کار می‌کنند.
برای عملکرد موازی، ژنراتورها به صورت هم‌زمان (مطابق با ولتاژ، فرکانس و فاز) به صورت الکتریکی متصل می‌شوند. یک نیروگاه دیزل ممکن است به شبکه اصلی برق متصل باشد یا نباشد.

برق پشتیبان در نیروگاه‌های دیزلی

دیزل یک منبع انرژی قدرتمند است که در بسیاری از کاربردها در صنایع مختلف از حمل و نقل گرفته تا تولید استفاده می‌شود.
نیروگاه‌های برق از ژنراتورهای با سوخت دیزل برای تولید انرژی برای تولید نیرو استفاده می‌کنند، این نیروگاه‌ها انرژی شیمیایی دیزل را از طریق یک فرایند احتراق داخلی که شامل فشرده سازی گرما و هوا است به انرژی حرارتی تبدیل می‌کنند.
فرایند احتراق یک عمل مکانیکی ایجاد کرده که با چرخش میل لنگ، برق تولید می‌کند.
نیروگاه‌های دیزل معمولاً به جای منابع برق اولیه، منابع برق اضطراری یا تکمیلی هستند.
حتی زمانی که برای برق اضطراری استفاده می‌شوند، نیروگاه‌های انرژی دیزل باید برنامه‌های اضطراری برای حفظ تولید در زمان قطع برق داشته باشند.
از آنجایی که گازوئیل در طول تولید می‌سوزد، ممکن است کارخانه‌ها برای پشتیبانی از ژنراتور اضطراری خود نیاز به ذخیره سوخت پشتیبان داشته باشند.
در بیشتر موقعیت‌ها، نیروگاه‌های دیزل به جای اینکه به عنوان منبع اصلی انرژی باشند، انرژی پشتیبان تولید می‌کنند.
در دوره‌های تقاضای بالای برق، مانند خاموشی گسترده، استفاده از نیروگاه‌های انرژی دیزلی می‌تواند فشار وارده بر شبکه برق را کاهش دهد.
کاربردهای معمولی شامل مناطق روستایی است که منابع انرژی دیگر کمیاب هستند.

بهترین ژنراتور برای نیروگاه‌های هسته‌ای

برای نیروگاه های هسته ای بهترین ژنراتور کدام اند؟

نیروگاه‌های هسته‌ای منبع مهمی برای تولید انرژی جهانی هستند و حدود 10 درصد از کل برق جهان را تولید می‌کنند.
این نوع نیروگاه‌ها از شکافت هسته‌ای و بخار برای تأمین برق ضروری مناطق مسکونی، مشاغل، کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند.
دیزل ژنراتورهای اضطراری رایج‌ترین گزینه برای تأمین برق اضطراری نیروگاه‌های هسته‌ای هستند. بسیاری از تأسیسات دیزل ژنراتورها را انتخاب می‌کنند؛ زیرا منابع برق اضطراری باید به طور مداوم کار کنند تا زمانی که برق معمولی به حالت اولیه و معمولی بازگردد.
نیروی اضطراری باید استقامت داشته باشد. همچنین باید به سرعت و در حدود 10 ثانیه پس از قطع برق وارد عمل شود.
این مقررات حاشیه ایمنی کافی را برای جلوگیری از آسیب به هسته راکتور تضمین می‌کند.

آیا نیروگاه‌های زغال سنگ، گاز طبیعی و نفت از ژنراتور استفاده می‌کنند؟

بسیاری از نیروگاه‌ها برای تولید برق، سوخت‌هایی مانند گاز طبیعی، نفت و زغال سنگ می‌سوزانند که معمولا از منابع تجدیدناپذیر استفاده می‌کنند.
نیروگاه‌های سوخت فسیلی باید ابتدا منابع انرژی خود را از زمین استخراج یا حفاری کنند، سپس یا برای تولید برق بسوزانند یا برای تولید سوخت برای حمل و نقل یا گرمایش پالایش کنند.
به طور کلی، نیروگاه‌های گاز طبیعی معمولاً کارآمدتر از نیروگاه‌های زغال سنگ هستند؛ زیرا انرژی کمتری را در تبدیل از دست می‌دهند.
انواع نیروگاه‌های سوخت فسیلی از ژنراتورها برای حفظ سطح راندمان بهتر و حذف خرابی در هنگام قطع استفاده می‌کنند.
اگر منبع برق اولیه در دسترس نباشد، این نیروگاه‌ها ژنراتورها را برای تأمین انرژی عملکردهای ضروری - مانند پمپ‌های حیاتی، فن‌ها، واحدهای هیدرولیک، شارژرهای باتری و غیره در دسترس نگه می‌دارند.
به طور معمول، این نیروگاه‌ها یک ژنراتور اضطراری در هر واحد نصب می‌کنند که باید به طور خودکار در زمانی که رله کم ولتاژ فعال است، راه اندازی شود.

چرا ژنراتور نیروگاهی خود را از دشت نور تهیه کنم؟

برای تهیه این محصول می‌توانید به تأمین کنندگان متفاوتی مراجعه داشته باشید که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشند.
اما در نهایت بهترین انتخاب برای شما شرکت و فروشگاهی است که در تمام مراحل از جمله خرید، نصب و خدمات پس از فروش کنار شما است.
در این صورت شما دغدغه اضافی نخواهید داشت و نیازی به مراجعه به شرکت‌های متفاوت نیز ندارید.
دشت نور با داشتن مزایای بسیار خود می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد:

 1. ما دارای سیاست قیمت گذاری هستیم.

  این بدان معنا است که روابط مشخص و درستی بین عرضه، تقاضا و قیمت برقرار خواهیم کرد. چنین مزیتی این اطمینان را برای شما ایجاد می‌کند که اطمینان و آسودگی کافی از خرید خود داشته باشید.
 2. از مشاوره رایگان قبل از خرید بهره‌مند شوید.

  قبل از هر انتخابی می‌توانید با کارشناسان فنی دشت نور به صورت رایگان مشاوره‌ای داشته باشید و از راهنمایی‌ها و تجربیات آنها برای استفاده نمایید.
 3. نصب و راه اندازی دستگاه را به ما بسپارید.

  نصب و راه اندازی ژنراتورهای نیروگاهی به تخصص و مهارت خاصی نیاز دارد. انجام این کار توسط افراد غیر مجرب ممکن است خطراتی برای شما داشته باشد و همچنین کارکرد دستگاه را کاهش دهد.
  در فروشگاه دشت نور می‌توانید انتخابی آسوده داشته باشید و با کمک متخصصان فنی راه اندازی دستگاه خود را انجام دهید.
 4. از خدمات پس از فروش بهره‌مند شوید.

  بعد از اتمام کار نیز شما را تنها نخواهیم گذاشت. بدون نگرانی می‌توانید مشکلات و دغدغه های ایجاد شده در دستگاه خود را با ما در میان بگذارید تا بهترین اقدامات برای رفع آنها به کار گرفته شوند.

کلام آخر

فروشگاه دشت نور دیزل با داشتن بیش از 30 سال سابقه در زمینه تولید و ارائه انواع ژنراتورها توانایی راه اندازی ژنراتور برای نیروگاه‌ها را با کمک متخصصان و کارشناسان فنی خود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

 1. برای تهیه یک ژنراتور برای نیروگاه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  موارد زیر در این انتخاب از اهمیت بالایی برخوردار هستند:
  • میزان ظرفیت برق تولیدی
  • نوع سوخت
  • نوع برق خروجی
  • برند و شرکت تولید کننده دستگاه
 2. طراحی ژنراتورهای نیروگاه دیزلی به چه صورت است؟

  مهندسان ژنراتورهای نیروگاه دیزلی را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که به اندازه کافی قابل اعتماد باشند تا به عنوان اولین خط دفاعی در از دست دادن برق خارج از محل عمل کنند.
  هنگامی که منبع برق اولیه از کار می‌افتد، چه به دلیل یک فاجعه طبیعی یا یک نقص سیستم، یک دیزل ژنراتور اضطراری برای تأمین برق قطعات وارد عمل می‌شود.
  در رابطه با تأمین برق برای راکتور، یکی از راه‌های اصلی برای انجام این کار، حفظ سیستم خنک‌کننده راکتور است، که گرمای واپاشی تولید شده در خاموشی را کاهش می‌دهد که در صورت مدیریت نادرست می‌تواند مواد رادیواکتیو را آزاد کند.
  یک ژنراتور همچنین سایر خدمات را در نیروگاه فعال نگه می‌دارد، مانند روشنایی، تهویه و کنترل سیستم.
 3. تولید برق غیر قابل تجدید چگونه انجام می‌شود؟

  منابع انرژی تجدید ناپذیر شامل سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی و همچنین سوخت‌های هسته‌ای مانند اورانیوم تصفیه شده است.
  در نیروگاه‌هایی که از منابع تجدید ناپذیر استفاده می‌کنند، سوزاندن سوخت یا انرژی آزاد شده توسط سوخت هسته‌ای باعث تولید گرما می‌شود.
  این انرژی برای جوشاندن آب استفاده می‌شود و بخار فوق گرم ایجاد می‌کند که در فشار بالا حفظ می‌شود.
  سپس یک توربین بخار این بخار تحت فشار را برای فشار دادن یک سری پره‌های متصل به یک شفت هدایت می‌کند و باعث می‌شود شفت در داخل یک ژنراتور بچرخد.
  یک آهنربای الکتریکی در ژنراتور جریان الکتریکی ایجاد می‌کند.
  نیروگاه‌های مبتنی بر منابع سوخت تجدید ناپذیر منبع انرژی قابل اعتمادی هستند، زیرا می‌توانند برق مورد نیاز را تأمین کنند.
خواندن 272 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.