• آدرس: تهران،سعدی شمالی،جنب مترو دروازه دولت،اول مفتح جنوبی،پلاک ۳۵ و ۳۷

 • مشاوره خرید و انتخاب در تمامی ساعات، حتی روزهای تعطیل

عملیات کوپل دیزل ژنراتور چیست؟ | نحوه انجام، مراحل + 9 عامل مهم عملیات کوپل دیزل ژنراتور چیست؟ | نحوه انجام، مراحل + 9 عامل مهم

عملیات کوپل دیزل ژنراتور چیست؟ | نحوه انجام، مراحل + 9 عامل مهم

شنبه, 15 آبان 1400 ساعت 15:42
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

از فرآیند هایی که در ساخت دیزل ژنراتور، انجام می شوند، می توان به کوپله کردن دیزل ژنراتور اشاره کرد. به طور کلی این فرآیند چیست؟ شامل چه مراحلی می باشد؟ چه فاکتور هایی بر قیمت آن تاثیر دارند؟
در این مقاله به بررسی پاسخ این سوالات و سایر اطلاعات لازم در این باره پرداخته ایم. شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم.

کوپل دیزل ژنراتور چیست؟

کوپل دیزل ژنراتور چیست؟

بخش های تشکیل دهنده دیزل ژنراتور شامل دیزل و ژنراتور می باشند که هرکدام از آن ها در شرکت های مختلف و با برند های متفاوتی، تولید می شوند. بنابراین برای انتخاب یک دیزل ژنراتور با قدرت دلخواه، باید هرکدام از دیزل ژنراتور را از برندهای متفاوت سفارش داد. اما فرآیند اتصال آن ها به چه صورت انجام می گیرد؟
کوپله کردن فرآیندی است که طی آن دیزل و ژنراتور به هم وصل می شوند و همچنین شاسی متناسب با دیزل ژنراتور و تابلو کنترل موتور و ژنراتور طی آن ساخته می شوند.

مراحل انجام کوپله کاری

مراحل انجام کوپل بر اساس استاندارد BS 5000، صورت می گیرند. فرآیند انجام کوپله کاری به صورت زیر انجام می شود:

 1. باید به نوع بلبرینگ ژنراتور بسیار دقت نمود، ژنراتور می تواند جفت بلبرینگ (شفت دار) و یا تک بلبرینگ (صفحه دار) باشد.
 2. دقت در انتخاب کوپلینگ و واسط مناسب، در ژنراتور های جفت بلبرینگ، برای کوپله کردن بسیار مهم می باشد.
  در صورتی که ژنراتور تک بلبرینگ باشد، در کوپله کردن باید به موارد زیر دقت کرد:
  • برابر بودن قطر فلنچ ژنراتور با پوسته فِلایویل

   در صورتی که در ژنراتور تک بلبرینگ، قطر فلنچ ژنراتور با پوسته فِلایویل یکسان باشد، اتصال ژنراتور به موتور با استفاده از پیچ صورت می گیرد و صفحه کوپلینگ ژنراتور، درون پله فلایویل موتور، قرار داده می شود. پس از مطمئن شدن از هم مرکز شدن صفحه کوپلینگ با پله فلایویل، پیچ های درون آن به میزان مورد نیاز و مشخص شده ای با استفاده ترکتمر، محکم می شوند.
  • برابر نبودن قطر فلنچ ژنراتور با پوسته فِلایویل

   در صورتی که در ژنراتور تک بلبرینگ، قطر فلنچ ژنراتور با پوسته فِلایویل یکسان نباشد، باید واسط و کوپلینگ های زیادی ساخته شوند. انجام این کار باید با دقت بالایی انجام شود، زیرا در صورت وجود کمترین خطای محاسباتی، آسیب جدی به ژنراتور و یا موتور وارد خواهد شد، پس لازم است تا انجام آن توسط یک فرد متخصص و با تجربه، صورت گیرد.

مراحل ساخت شاسی و نصب دیزل ژنراتور روی آن

ساخت شاسی و قرار دادن دیزل ژنراتور روی آن، طی مراحل زیر صورت می گیرد:

 1. انتخاب آلیاژ شاسی

  مرحله اول شامل انتخاب آلیاژ و ورق های فولادی به طوری که متناسب با دستگاه باشد و همچنین از نظر مهندسی و اقتصادی بهینه باشد. پس از انتخاب ورق ها را به وسیله دستگاه برش می خورند و خم های لازم در آن ها انجام می شود.
 2. کلاف کردن شاسی

  در این مرحله کلاف کردن شاسی بر روی سطح صاف انجام می گیرد. در صورتی که شاسی به درستی تراز، جوش و آب بندی نشود، نمی تواند از لرزش های دستگاه، پیشگیری نماید و اصلاح این ایراد در مراحل بعدی امکان پذیر نمی باشد.
 3. تست آب بندی مخزن

  پس از انجام جوش، نوبت به مرحله تست آب بدی مخزن می رسد. در این مرحله باید از وجود هرگونه نشتی در مخزن اطمینان حاصل کرد و پس از آن باید حفره های لازم را روی مخزن ایجاد نمود و همچین آن را تمیز کرد.
 4. چک اختلاف تراز پایه های ژنراتور و موتور

  در این مرحله اختلاف تراز پایه های ژنراتور و موتور بررسی می شود و سپس پایه سازی آن انجام می گیرد و همچنین لزره گیر ها بین دیزل ژنراتور و شاسی نصب می گردند.
 5. پرداخت شاسی

  در این مرحله نوبت به پرداخت شاسی می رسد. موتور و ژنراتور از روی آن باز می شوند و با استفاده از رنگ الکترواستاتیک یا ضد زنگ، رنگ می شود. سپس مجددا دیزل ژنراتور بر روی آن نصب می گردد.

ساخت و نصب تابلو فرمان و کنترل

پس از آنکه تابلو فرمان و کنترل دیزل ژنراتور، با انجام محاسبات لازم، ساخته شد، باید با استفاده از لرزه گیر بر روی پایه هایی نصب گردد و روی شاسی ثابت شود. به این موضوع دقت کنید که مناسب ترین محلی که می توان تابلو را بر روی آن قرار داد، محلی است که ثابت باشد و لرزشی در آن اتفاق نیفتد.

تفاوت ژنراتور کوپله فابریک و کوپله چیست؟

کوپله کاری دیزل ژنراتور توسط هیچ یک از تولید کنندگان اجزای آن انجام نمی گیرد و به طور معمول این فرآیند در شرکت های جداگانه ای، انجام می شود. این شرکت ها دیزل و ژنراتور را از برندهای مختلفی تهیه می کنند و اقدام به کوپله کردن آن ها می نمایند و سپس آن را به بازار عرضه می نمایند.
در گذشته کوپله کردن دیزل ژنراتور، توسط کشور های آمریکایی و اروپایی صورت می گرفت و اصطلاح کوپله فابریک نیز به این معنی است که فرآیند کوپله کردن در خارج از ایران، صورت گرفته است. اما امروزه به این دلیل که ژنراتور ها و دیزل ها به روش جدیدی تولید می شوند و نیاز به هم محور شدن موتور و ژنراتور توسط کوپله کار نیست، این فرآیند در ایران نیز، قابل اجرا شده است. خوشبختانه دستگاه های کوپله شده توسط شرکت های ایرانی، از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و از نظر کیفیت، گاهی با دیزل ژنراتور کوپله فابریک برابری می کنند و یا حتی از آن نیز با کیفیت تر می باشند.

در انتخاب کوپله ژنراتور به چه عواملی باید دقت نمود؟

هنگام انتخاب کوپله ژنراتور دقت به موارد زیر بسیار مهم می باشد:

 1. در آن از لوازم جانبی چینی استفاده نشده باشد.
 2. از ورق هایی با آلیاژ و ضخامت مناسب در شاسی جهت تحمل وزن ژنراتور، استفاده شده باشد.
 3. از رنگ پودری الکترواستاتیک، در رنگ آمیزی شاسی، فریم تابلو و کوپله دیزل ژنراتور، استفاده شده باشد.
 4. گلندهای مقاوم به نفوذ آب و گردو غبار به کار رفته باشند. (برای تابلو و ژنراتور)
 5. در عملیات کوپله کردن، برای رادیاتور ژنراتور باید از چهارچوب مناسبی استفاده گردد تا بتواند تا آخر عمر دیزل ژنراتور، وزن آن را تحمل نماید و مانع از جابجا شدن آن شود.

عوامل موثر در هزینه دیزل ژنراتور کوپله

عوامل موثر در هزینه دیزل ژنراتور کوپله

دقت کنید که هرچه کوپل، با کیفیت تر باشد، قیمت دیزل ژنراتور نیز بالاتر می رود. در این قسمت به مواردی که در قیمت کوپل موثر هستند اشاره می کنیم:

 1. از موارد موثر در هزینه نهایی دیزل ژنراتور کوپله فابریک، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 2. ارائه ضمانت توسط شرکت های سازنده، یکی از فاکتور های مهم در قیمت کوپله فابریک، می باشد.
 3. ضخامت آلیاژ به کار برده شده در ساخت شاسی و همچنین فریم تابلو از دیگر عوامل موثر در قیمت نهایی آن می باشد. ضخامت این ورقه باید به قدری باشد که توان تحمل وزن دیزل ژنراتور را داشته باشد.
 4. نوع رنگی که برای رنگ آمیزی شاسی و همچنین تابلو دیزل ژنراتور، به کار رفته است.
 5. فاکتور بعدی که در قیمت آن موثر است، نوع و جنس لرزه گیر ها می باشد.
 6. نوع قطعات به کار برده شده در برد کنترل دیزل ژنراتور نیز از فاکتور های موثر هستند. این قطعات شامل کلید اتوماتیک، نشانگر ها و رله ها می باشند.
 7. واسطه سازی و نصب آن ها و کوپلینگ دیزل ژنراتور نیاز به دقت فراوانی دارد که هنگام انتخاب دیزل کوپله فابریک، باید به آن توجه نمود نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی آن می باشد.
 8. نوع سیم هایی که در سیم کشی موتور دیزل ژنراتور به کار رفته است و همچنین نحوه سیم کشی آن نیز، در قیمت نهایی آن موثر می باشد.
 9. نوع گلندر هایی که از تابلو ژنراتور و همچنین قسمت های الکتریکی آن محافظت می کنند، نیز فاکتور دیگری می باشد که در هزینه آن تاثیر دارد.

سوالات متداول

 1. چه عواملی بر کیفیت دیزل ژنراتور کوپله تاثیر گذار می باشند؟

  دقت در کوپله کردن و همچنین کیفیت قطعات به کار برده شده در این فرآیند، عوامل موثر بر کیفیت آن می باشند.
 2. کدام نوع ژنراتور کیفیت بالاتری دارد؟

  ژنراتور تک بلبرینگ نسبت به ژنراتور جفت بلبرینگ، از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد.
خواندن 285 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

برند های ویژه