نصب و راه اندازی موتور برق

نحوه نصب و راه اندازی موتور برق | بنزینی، دیزلی، گازسوز + آموزش

راه اندازی یک موتور برق، دارای اصول و قاعده خاصی بوده که به همین دلیل باید دقیقا مطابق با همان انجام شود. اگر دستگاه به طور غیر اصولی راه اندازی شود، می‌تواند با خرابی و شاید خطرات جدی انسانی همراه باشد. بهتر است تا روش‌های راه اندازی و اقدامات قبل و حین آن را بشناسید تا از بروز این مشکلات جلوگیری نمایید. پس این مقاله مفید و موثر از دشت نور که در رابطه با نحوه روشن کردن موتور برق است را از دست ندهید.

روش‌های راه اندازی موتور برق

روش‌های راه اندازی موتور برق

موتور برق‌ها با در نظر گرفتن سیستم راه اندازی خود به سه صورت زیر وجود دارند:

 1. هندلی و یا دستی

  این سیستم دارای سیم فنری بوده که به کمک نیروی انسانی به طرف عقب کشیده شده و موتور روشن می‌گردد.
 2. استارتی

  موتور برق‌هایی که با استارت زدن روشن می‌شوند، دارای دکمه‌هایی هستند که به وسیله آنها دستگاه روشن می‌شود.
 3. اتوماتیک

  در محیط هایی که وجود برق بسیار ضرورت دارد، لازم است تا از این نوع موتور برق‌ها استفاده شود. موتور برق‌های اتوماتیک بعد از قطع شدن برق در حدود 10 ثانیه به صورت اتوماتیک روشن شده و بعد از وصل شدن برق به طور اتوماتیک خاموش می‌شوند.

آماده سازی موتور برق قبل از راه اندازی

آماده سازی موتور برق قبل از راه اندازی

به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. مخزن روغن

  به طور معمول روغن درون مخزن گیج ریخته می‌شود. پیچ روغن را باز نموده و به وسیله یک قیف خاص، روغن را به طور کامل درون گیج بریزید. یکی از موارد مهم این است که باید به نوع روغن توجه داشته باشید. استفاده از روغن نیرو را بهتر انتقال داده و به همین منظور برق بیشتری تولید می‌کند.
 2. بنزین

  در آموزش‌هایی که برای راه اندازی موتور برق مطرح هستند، بسیار تاکید شده تا باید قبل از استارت باک بنزین چک شود، تا در زمانی که دستگاه در حال کار کردن است، موتور خاموش نشود. اگر موتور شما از هفته‌های قبلی دارای بنزین است، می‌توانید تا از مکمل‌های بنزین استفاده داشته باشید. آنها بنزین را صاف نموده و موجب آسیب کمتری به موتور می‌شوند.

 3. فیلتر هوا

  فیلتر هوا موجب جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون موتور شده و به همین دلیل تعویض کردن آن قبل از اینکه استارت بزنید، شرایط بهتری برای موتور برق ایجاد می‌کند.

نحوه نصب و راه اندازی موتور برق

برای روشن کردن موتور برق، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در ابتدا باید سوخت مناسب را درون مخزن بریزید. این کار بهتر است تا کمی زودتر انجام شود تا سوخت بتواند زمان لازم برای طی کردن مسیر لوله‌های انتقال درون موتور برق را داشته باشد و همچنین در هنگام راه اندازی دستگاه، نیاز نباشد تا لوله‌ها را هواگیری کنیم.
 2. در موتور برق‌های بنزینی باید از روغن W10-40 استفاده داشته باشید، اما اگر در دسترس شما نبود، می‌توانید از روغن‌های مصرفی در خودروها استفاده نمایید. موتور برق‌هایی که تا توان 4 کیلووات را دارا می‌باشند، بین 500 الی 800 سی سی، حجم روغن آنها است.
 3. بعد از ریختن روغن، شارژ روغن انجام شده و به وسیله کنترل گیج سطح روغن و نشانگر آن، سطح روغن به حالت فول خود می‌رسد.
 4. برای اولین بار به ازای هر 50 ساعت کارکرد باید روغن دستگاه تعویض شود. اگر فاصله‌های تعویض و حجم بارهای تحمیلی بر آن منظم نباشند، امکان وارد شدن آسیب‌های جبران ناپذیر به دستگاه وجود خواهد داشت.
 5. بعد از سوخت گیری باید دستگاه را روشن کنید. بدین ترتیب باید شیر بنزین را باز کرده و در صورتی که موتور برق از نوع استارتی باشد، باید به محکم کردن اتصالات مثبت و منفی آن پرداخت. در ادامه با کمک دکمه اقدام به استارت زدن می‌کنید و بلافاصله بعد از اینکه موتور روشن شد، سوئیچ را رها کنید.
 6. اگر موتور برق شما هندلی بود، بعد از باز کردن شیر بنزین، ساسات را در حالت فعال قرار داده و دکمه RAN را بزنید. در ادامه هندل را بکشید. بلافاصله بعد از اینکه موتور روشن شد، ساسات را بخوابانید.
 7. به طور معمول در موتور برق های استارتی، ساسات برق می باشد و به کشیدن آن نیازی نخواهد بود.
 8. اگر در مرحله راه اندازی باتری توان مورد نیاز برای استارت وجود نداشت، باید کلید استارت را در حالت RAN قرار دهید. می‌توانید هندل دستگاه را نیز روشن کرده و بعد از چند ساعت کارکرد موتور برق شارژ می‌شود.
 9. در برخی از مواقع به دلیل وجود فاصله زمانی در بین ساختن موتور تا وارد کردن و فروش آن، باتری روی موتور فاسد شده که در این صورت نیاز به تعویض خواهد داشت.
 10. 5 ساعت زمان مناسب برای کارکرد مدام موتور برق است و با توجه به اینکه این نوع موتور برق‌ها هوا خنک می‌باشند، ادامه پیدا کردن مستمر آن می‌تواند منجر به خرابی دستگاه شود.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

چگونه موتور برق را روشن کنیم؟

چگونه موتور برق را روشن کنیم؟

قبل از اینکه روش روشن شدن موتور برق را بدانید، باید نکات و اقدامات قبل از راه اندازی دستگاه را مطالعه کرده باشید. در روشن کردن موتور برق بنزینی، باک دستگاه را چک کرده و روغن و سوخت مورد نیاز را به دستگاه اضافه نمایید. پس از باز کردن شیر بنزین، اهرم ساسات را در حالت بسته گذاشته و استارت بزنید. بعد از آن هندل را کشیده و سوئیچ استارت را در حدود 3 تا 5 ثانیه بچرخانید تا دستگاه روشن گردد.
حالا باید ساسات را باز کرده و سه شاخه خروجی را وصل کنید. همچنین کلید بار باید در حالت روشن باشد.
با انجام این مراحل موتور برق بنزینی خود را روشن کرده‌اید. در صورتی که قادر به انجام این کار نشدید، جای نگرانی وجود ندارد، زیرا کارشناسان و متخصصان دشت نور در هر زمان مشاوره و راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه خواهند داد. کافی است تا با ما تماس بگیرید.

خاموش کردن و زیر بار بردن موتور برق

برای این‌کار در ابتدا باید از قطع بودن شبکه برق شهری مطمئن شوید، زیرا همزمان بودن ورود برق شهر و موتور برق موجب آسیب دیدگی دستگاه می‌گردد.
در ابتدا باید موتور برق 3 دقیقه روشن بوده و بعداز گرم شدن، کلید خروجی برق را بزنید. در این شرایط موتور برق به شبکه مصرف متصل می‌شود.
در هنگام خاموش نمودن دستگاه، در ابتدا باید خروجی شبکه قطع شده و پس از 2 الی 3 دقیقه با کارکرد بدون بار، دستگاه خاموش شده و بعد از آن شیر بنزین را ببندید.
توجه داشته باشید که سرویس‌های دوره ای و تعمیرات دستگاه، موجب افزایش طول عمر دستگاه شده و تاثیر به سزایی در نگهداری آن دارد.

اتصال کردن موتور برق به برق ساختمان

اتصال کردن موتور برق به برق ساختمان

برای این کار در ابتدا دستگاه را تست کنید و بعد از آن دستگاه خود را به طور مستقیم به پریز برق وصل نمایید. برای کنترل کردن خروجی برق، دکمه قطع کننده مدار را خاموش کنید. در ادامه موتور را روشن کرده و برای گرم شدن دستگاه کمی صبر کنید.
بهتر است تا سیم خروجی شما به یک فیوز متصل باشد.
پس از آن خروجی برق را به کمک ولت متر اندازه گرفته و در صورت همخوانی داشتن با برق شهری، سیم خروجی آن را به پریز وصل نمایید.
توجه داشته باشید که طریقه روشن کردن موتور برق، کاری کاملا علمی و تخصصی بوده و به همین دلیل لازم است تا توسط کارشناس مربوطه انجام شود.

هزینه نصب و راه اندازی موتور برق

قیمت نهایی نصب و راه اندازی موتور برق به فاکتورهایی مانند نوع موتور برق، هزینه رفت و آمد و حمل و جابجایی آن و راه اندازی کامل آن بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد با فروشگاه دشت نور دیزل تماس بگیرید و اطلاعات دقیقی را از کارشناسان مجرب ما به دست آورید.

سوالات متداول

 1. برای نصب موتور برق چه شرایط محیطی لازم است؟

  شرایط محیطی و مکان مورد استفاده از موتور برق بسیار دارای اهمیت می‌باشد. با وجود اینکه موتور برق را می‌توان در خانه نیز استفاده نمود، اما به دود خروجی آن نیز باید توجه کنید، زیرا می تواند عوارض شدید و خطرناکی داشته باشد.
  شرایطی مانند برف و باران و رطوبت، می‌توانند سبب خورندگی و آسیب دیدگی دستگاه شوند.

آیا به دنبال دانستن و شناخت نکات ایمنی در استفاده از دستگاه موتور برق هستید؟ آیا می‌دانید استفاده از موتور برق بدون رعایت نکات ایمنی مرتبط با استفاده از آن می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد؟ تا انتهای این مطلب با دشت نور همراه باشید تا اطلاعات لازم و مفید در این زمینه را به دست آورید.