• آدرس: تهران،سعدی شمالی،جنب مترو دروازه دولت،اول مفتح جنوبی،پلاک ۳۵ و ۳۷

 • مشاوره خرید و انتخاب در تمامی ساعات، حتی روزهای تعطیل

گاورنر دیزل ژنراتور چیست؟ | نحوه تنظیم + انواع و کاربرد گاورنر دیزل ژنراتور چیست؟ | نحوه تنظیم + انواع و کاربرد

گاورنر دیزل ژنراتور چیست؟ | نحوه تنظیم + انواع و کاربرد

چهارشنبه, 03 آذر 1400 ساعت 14:58
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آیا در رابطه با گاورنر در موتور های دیزل ژنراتور شنیده اید؟ کاربرد آن ها چیست؟ آیا انواع آن را می شناسید؟ در این مقاله با دشت نور همراه باشید تا اطلاعات موثری در این باره به دست آورید.

گاورنر در موتور ژنراتور چیست؟

گاورنر در موتورهای دیزلی برای کنترل دور موتور مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین با هدف ثابت نگه داشتن دور مورتور تحت بارهای متفاوت نیز کاربرد دارد. زیرا در صورت کم و یا زیاد شدن بار ژنراتور دیزلی، دور آن نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
استفاده از آن قدرت خروجی دیزل ژنراتور را 10 درصد افزایش می دهد.

کاربرد گاورنر در موتور ژنراتور

کاربرد گاورنر در موتور ژنراتور

وقتی موتور بالاتر از سرعت تعیین شده کار می کند، مقدار سوخت تزریق شده کاهش می یابد و موتور را کند می کند. هنگامی که دور موتور خیلی کم است، مقدار سوخت تزریق شده افزایش می یابد تا آن را به سرعت تنظیم شده بازگرداند. آن ها مقدار سوخت را با حرکت دادن محرک یا تغییر مقدار تزریق سوخت برای موتورهای دارای ریل مشترک یا انژکتور واحد تغییر می دهند.

نحوه عملکرد گاورنر دیزل ژنراتور

عملکرد آن تنظیم منبع سوخت به طور خودکار با تغییر بار خارجی موتور دیزل در محدوده سرعت مورد نیاز موتور دیزل است تا سرعت موتور اساساً ثابت بماند.
هنگامی که موتور دیزل سایر ماشین‌های کار (مانند ژنراتور، پمپ و غیره) را به حرکت در می‌آورد، اگر گشتاور خروجی برابر با گشتاور مورد نیاز ماشین کار برای غلبه بر مقاومت کار باشد، موتور در حالت پایدار است.
اگر گشتاور مقاومت از گشتاور خروجی بیشتر شود، سرعت موتور دیزل کاهش می یابد و موتور دیزل کار نمی کند.
هنگامی که گشتاور خروجی بیشتر از ممان مقاومت باشد، سرعت چرخش افزایش می‌یابد، اگر تعادل جدید حاصل نشود، سرعت چرخش به افزایش خود ادامه می‌دهد.
از آنجایی که ممان مقاومت ماشین کار به طور مکرر با تغییر شرایط کار تغییر می کند، برای اپراتور غیرممکن است که منبع سوخت را به طور حساس و به موقع تنظیم کند.
به این ترتیب سرعت موتور دیزل به شدت دچار نوسان می شود و در نتیجه عملکرد عادی ماشین آلات کار را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین موتور دیزل ماشین آلات ساختمانی باید مجهز به گاورنر باشند. علاوه بر این، با توجه به ویژگی های خود پمپ پاشش گازوئیل، حفظ پایداری در سرعت دور کار آسانی نیست و به راحتی می توان سرعت بیش از حد داشت. بنابراین باید این قطعه روی موتور دیزل نصب شود تا دور آرام آن ثابت بماند و از پدیده ماشین پرنده در سرعت بالا جلوگیری شود.

انواع گاورنر در موتور ژنراتور

با توجه به طبقه بندی مختلف مکانیزم تنظیم کننده گاورنر، می توان آن را به چهار نوع مکانیکی، نوع هیدرولیک، نوع پنوماتیکی و نوع الکترونیکی تقسیم کرد.

 1. گاورنر مکانیکی

  نوع مکانیکی ساده ترین و ارزان ترین نوع نصب شده برای موتورهای دیزل ژنراتور است. معمولاً برای موتورهای بدون نیاز به آلایندگی (بهینه سازی شده برای سوخت) نصب می شود. گاورنر در یک واحد مکانیکی با استفاده از یک سری فنرها تلاش می کند تا مقدار سوخت تزریق شده را کنترل کند تا سرعت را در یک سطح ثابت نگه دارد. این قطعه از سرعت واقعی موتور آگاه نیست، فقط از بالا یا پایین بودن آن آگاه است و بر اساس آن به صورت مکانیکی اصلاح می کند.

  مزایا

  • کمترین هزینه
  • ساده ترین نوع برای تعمیر
  • معمولاً در صورت نیاز قابل ارتقا به الکترونیکی است.

  معایب

  • قدیمی‌تر، در صورت نیاز به سطوح کم انتشار، غیر قابل استفاده است.
  • تنظیم سرعت به سختی نسخه های الکترونیکی است.
 2. تنظیم کننده سرعت هیدرولیک

  این نوع معمولاً از بلوک پرنده به عنوان یک عنصر القایی برای فشار دادن پیستون برای کارکرد سرور هیدرولیک استفاده می کند. این گاورنر دارای عناصر القایی کوچک و تطبیق پذیری قوی است. از چند سری ابعاد می توان برای برآوردن نیازهای موتورهای دیزلی ده تا ده هزار اسب بخار استفاده کرد. این نوع تنظیم کننده دارای ثبات خوب، دقت تنظیم بالا و نیروی محرکه بزرگ است و با وجود ساختار پیچیده، اما کنترل خودکار موتور دیزل آسان است.
 3. گاورنر پنوماتیک

  گاورنر متحرک از دیافراگم برای القای تغییر خلاء لوله ورودی و سپس ارتقای مکانیسم فعال استفاده می کند. این نوع قطعه دارای ساختار ساده و حساسیت بالا در سرعت کم است، اما به دلیل دریچه گاز تعبیه شده در لوله ورودی، قدرت کاهش می یابد. بنابراین فقط برای موتورهای دیزلی کم توان مناسب است.
 4. گاورنر الکترونیکی

  گاورنرهای الکترونیکی کمی گرانتر از نسخه های مکانیکی هستند، اما مطلوب می باشند، زیرا تنظیم بهتری نسبت به گاورنرهای مکانیکی دارند. اکثر انواع مکانیکی گزینه ای از یک گاورنر الکترونیکی مجهز به سیستم پیشرفته را دارند. برای یک گاورنر الکترونیکی یک سنسور دور موتور نصب شده و به گاورنر متصل شده است که برای تشخیص سرعت موتور استفاده می شود. از آنجایی که این قطعه سرعت موتورها را می‌داند، می‌تواند بهترین مسیر بازگشت به نقطه تنظیم را محاسبه کند و این باعث می‌شود که از سرعت بیش از حد و پایین‌تر جلوگیری کند.
  نوع الکترونیکی تغییر دور موتور دیزل را به تغییر کمیت الکتریکی تبدیل می کند و پس از نمونه برداری و تقویت، محرک را کنترل می کند. این گاورنر می تواند منبع سوخت را قبل از تغییر واضح سرعت موتور دیزل تنظیم کند و دقت تنظیم بالایی را به دست آورد و عملکرد موازی را بدون تفاوت درک کند. عمدتا برای مجموعه های دیزل ژنراتور استفاده می شود.

  مزایا

  • هزینه به اندازه یک واحد کنترل الکترونیکی نیست.
  • قابل برنامه ریزی و دارای مقررات عالی

  معایب

  • در صورت نیاز به سطوح کم انتشار نمی تواند قادر به انجام آن باشد.
  • تنظیم سرعت به سختی ECU نیست.
  • هزینه بالاتر نسبت به مکانیکی استاندارد.

تنظیم گاورنر دیزل ژنراتور

برای تنظیم آن باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. موتور دیزل را روشن نموده و صبر کنید تا موتور کمی گرم شود.
 2. بعد از آن پتانسیومتر را تنظیم کنید. پتانسیومتر نوعی مقاومت سه ترمینال بوده که به تنظیم سرعت می پردازد. روی گاورنر دو پتانسیومتر وجود دارد.
 3. در ادامه ضریب بهره یا GAIN را تنظیم کرده که برای این کار باید پتانسیومتر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
 4. در این حال موتور از جریان عادی خارج شده و بعد از آن پتانسیومتر را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.
 5. پتانسیومتر دیگری روی صفحه گاورنر نیز وجود دارد که با هدف ایجاد پایداری در ژنراتور تنظیم می گردد که بدین ترتیب دستگاه پایداری خود را به دست می آورد.

سوالات متداول

 1. در زمینه تولید گاورنر چه برندهایی معروف می باشند؟

  برندهای وودوارد، هاینزمن و GAC، از جمله پرکاربردترین تولید کننده های آن می باشد.
خواندن 344 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

برند های ویژه